Fed zaostrza, rynek łagodzi

Na podwyżkę Fed rynek zareagował tak, jakby była obniżką, co nie było intencją banku centralnego. Po podniesieniu stóp w USA pojawiają się pierwsze głosy nawołujące do podobnego kroku w strefie euro (E. Novotny). Wielokrotnie wskazywaliśmy, że rosnące oczekiwania na zmniejszenie łagodzenia w Europie będą wspierać notowania euro. W cenie dolara zdyskontowane są już dobre wyniki gospodarki i seria podwyżek Fed.

Reakcją rynków na podwyżkę stóp procentowych w USA, a zarazem względnie łagodny komunikat towarzyszący tej decyzji, było zwiększenie popytu na ryzykowne aktywa, wzrost cen akcji oraz spadek rynkowych stóp procentowych. Spowodowało to, paradoksalnie, złagodzenie warunków finansowych oraz poprawę płynności na rynkach. Nie taka była intencja banku centralnego starającego się powstrzymywać tworzenie spekulacyjnych baniek oraz próbującego kontrolować inflację. I nie takiej reakcji należało się spodziewać.

Różne wskaźniki warunków finansowych panujących na rynkach pokazują, że na środową decyzję Fed inwestorzy zareagowali tak, jakby nie dokonał on podwyższenia, ale obniżenia kosztów kredytu! To jedno z największych gołębich zaskoczeń ostatnich kilkunastu lat. Takie zachowanie, to, z jednej strony, tj. uczestników rynku - efekt narosłych w krótkim czasie oczekiwań na przyspieszenie tempa normalizacji polityki pieniężnej, z drugiej obaw Fed, by wcześniejsze podniesienie stóp (marzec vs. czerwiec) nie spowodowało zbyt gwałtownej, negatywnej reakcji i pogorszenia nastrojów (stąd łagodna retoryka towarzysząca podwyżce). Widać zatem pełną rozbieżność w zamiarach i rezultatach. Z podobnym zjawiskiem, choć na mniejszą skalę, mieliśmy do czynienia przy okazji poprzedniego ruchu stóp w górę trzy miesiące temu, a także po podwyżce z grudnia 2015 r.

Sytuacja pokazuje, że Fed utracił panowanie nad rynkami i jego decyzje nie przekładają się w oczekiwany sposób na zachowania inwestorów, banków, firm i aktywność w gospodarce. Nie może być w tej sytuacji mowy o kontrolowaniu wartości pieniądza, realizacji statutowych celów czy łagodzeniu cykli koniunktury.

To niebezpieczna sytuacja gospodarki, ponieważ Fed widząc, że rynki nie zachowują się tak, jak tego sobie życzy (trwa pompowanie balonów), może zacząć szybciej zacieśniać politykę monetarną, co finalnie doprowadzi do wyschnięcia płynności, inwersji krzywej dochodowości i kolejnej recesji.

To pierwszy tak poważny sygnał sugerujący, że Fed pod przywództwem J. Yellen mógł być zbyt ostrożny przy zarządzaniu polityką pieniężną w dwóch poprzednich latach i powinien był podnosić oprocentowanie co najmniej dwukrotnie szybciej (min. dwie podwyżki o 25 pkt na rok). Może się okazać, że obecnie jest już za późno na to, by wpłynąć na zachowania rynku, a co za tym idzie aktywności w gospodarce, bez nasilenia intensywności naturalnych cykli wahań koniunktury.

(Damian Rosiński - DM AFS)

źródło : http://stooq.pl/

 

<< Aktualności

Kursy walut

kupnosprzedaż
EUREUR4.29194.3183
USDUSD3.98364.0096
CHFCHF4.39364.4256
GBPGBP4.99065.0213
NOKNOK0.36520.3731
SEKSEK0.36400.3730
DKKDKK0.57220.5822
CZKCZK0.16970.1757
CADCAD2.90522.9480
AUDAUD2.62482.6535
2024-05-10 22:59:08
Kurs na żywo: włącz
*Ceny od 10000 jednostek
© 2013 eKantorEuropa.pl
kantor internetowy ekantor europa
zamknij